Orgasmologie

ORGASMOLOGIE

Dr Adam Kay

Víte, co to je orgasmus? Není to tak hloupá otázka, jak by se mohlo zdát – do zákulisí toho, co se v těle děje při orgasmu, ve skutečnosti vidí jen málo lidí. A my lékaři jsme jeho fungování pochopili teprve nedávno.

Je zajímavé, že 99 % z procesu orgasmu se odehrává v mozku – to je hlavní sexuální orgán v těle. A to znamená, že je naprosto možné mít orgasmus bez jakékoli fyzické stimulace. Vzpomeňte si na to, až příště uvidíte, jak se kolegyně dívá z okna a tváří se trochu nepřítomně – kdo ví, co má za lubem.

Při sexuálním vzrušení se nastartuje limbický systém (odpovědný za pocity a emoce) a trochu se utlumí části frontálního kortexu (odpovědného za nudné racionální myšlení). Pokud vás zajímá, proč orgasmus oddálí, když si najednou uvědomíte, že jste měli na ulici nachystat popelnici, je to proto, že pokud chcete dosáhnout orgasmu, frontální kortex nemůže být příliš aktivní. A kdyby vás zajímalo, jak vědci zjistili, jaké části mozku se aktivují při orgasmu – ano, provedli hromadě žen magnetickou rezonanci a přivedli je k orgasmu. Někdo tady tvrdil, že je lékařský výzkum nudný?

Další část mozku, která se rozsvítí, když se blíží vyvrcholení, je insulární kortex. Je to část mozku, díky níž necítíte bolest – proto se práh bolesti při sexu dramaticky zvyšuje a proto lidé vydrží mnohem více při BDSM, než by vydrželi kdykoli jindy. Znamená to taky, že bolest hlavy není skvělá výmluva, proč nemít sex – ve skutečnosti by sex mohl pomoct... Na plné obrátky jede i mozeček, což vede k drobné svalové aktivaci a vysvětluje to ono zvláštní škubání, které možná cítíte v nohách, když se blížíte vyvrcholení, a onen... ehm... jedinečný výraz ve tváři, jakmile ho dosáhnete.

Poté jako hlavní chod rozehrají hypothalamus a nucleus accumbens ty části orgasmu, které pravděpodobně znáte – rytmické svalové kontrakce „tam dole“. Tyto kontrakce nejsou jen v pochvě, ale v celé pánevní oblasti: v děložních svalech i v každém ze svalů pánevního dna. Orgasmus se bohužel nepočítá jako obzvlášť účinné cvičení – sám o sobě spálí asi pět kalorií (i když energetický výdej na jeho dosažení může být samozřejmě mnohem vyšší).

Z mozku přichází taky řada dalších signálů, které způsobí rozšíření zorniček, zrychlení dechu, bušení srdce, vyšší citlivost bradavek a sevření hlasivkové štěrbiny – což vysvětluje zastřený hlas po sexu.

Mozek pak vyplaví hromady dopaminu, který vám dodá ten úžasný pocit a systému odměňování v mozku sdělí, že orgasmus je něco, co bychom si měli zopakovat. Je to přesně ten stejný mechanismus, díky kterému nám chutná čokoláda, a dokonce i dostáváme prémie v práci.  Díky, dopamine!

Dalším klíčovým neurotransmiterem vyplavovaným mozkem po orgasmu je oxytocin – uvolňuje ho hypofýza a jsme po něm klidní a mazliví. Společně s prolaktinem je to jedna z klíčových látek, kvůli nimž jsme ospalí – dobrý orgasmus tak může vést k dobrému spánku. Dobrou noc!

Dr Adam Kay

Dr. Adam Kay vystudoval na lékaře v roce 2004 a od té doby pracuje výhradně v porodnictví a oblasti ženského zdraví a sexuálního zdraví. Je autorem bestselleru mezi lékařskými učebnicemi, Rapid Obstetrics and Gynaecology, a pro britský Cosmopolitan píše o záležitostech souvisejících se zdravím. Je také jedním z nejžádanějších britských dramaturgů televizních komedií.