Breadcrumbs

3 nejčastěji kladené otázky o orgasmu

3 NEJČASTĚJI KLADENÉ DOTAZY O ORGASMU

Dr. Adam Kay

S mnoha pacienty mluvím o orgasmu. A oni se mě často ptají – například „Proč mi vyprávíte o orgasmu? Mám zlomený kotník.“ Zde jsou odpovědi na některé další často kladené dotazy.

Proč mají ženy orgasmus?

Není to tak divná otázka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Proč mají orgasmus muži, je jasné – evoluce je k orgasmu vede tím, že jim ho zpříjemnila, a civilizace tak může pokračovat dál.  Ženy, na druhou stranu, k otěhotnění orgasmus nepotřebují (i když je samozřejmě skvělé, když ho mají) – můžete mít dvacet dětí bez jediného zasténání. Vědci tuto záhadu studují už desetiletí, a (nuda...) pořád nemáme uspokojivou odpověď. Aktuálně se jako nejpřijatelnější odpověď zdá být ta, že ze stejného důvodu, jako mají muži bradavky – všichni lidé rostou ze stejných základních stavebních kamenů a skončí s několika „náhradními“ díly, které úplně nepotřebují. Ale my jsme moc rádi, že je máme!

Mají všechny ženy bod G?

Kdybych pokaždé, když se mě někdo zeptá na bod G, dostal libru, dokázal bych financovat mimořádně velký vědecký výzkum ohledně bodu G. A stejně jako všechny studie před ním by pravděpodobně nevedl k jednoznačným závěrům. Bod G je něco jako lochneská příšera sexuologie – lidé jej hledají roky a nikdo nikdy nepředložil přesvědčivý důkaz, že existuje. Co víme určitě je, že přibližně polovina žen zjistí, že mají v pochvě určitou oblast, která jim způsobuje hodně rozkoše. Poloha této oblasti se ale liší ženu od ženy, nikdy nebyla přesvědčivě prokázána vyšetřením a polovina žen tuto oblast nenajde nikdy. Takže moje rada je vždycky stejná: nedělejte si starosti, jestli jste „normální“ nebo ne – doslova každý je uvnitř jiný. Zkoumejte, co na vás platí – pokud najdete určitou oblast, která vám působí potěšení, pak si ji užívejte (ať už má oficiální anatomický název nebo ne), a pokud žádnou nenajdete, pak si nedělejte starosti, jste v dobré společnosti – poloviny žen na zemi!

Co je to ženská ejakulace?

Přibližně čtvrtina žen při orgasmu vypuzuje tekutinu a vědci po celém světě bádají, zkoumají a hašteří se, co ta ženská ejakulace vlastně je. Některé studie jsou skálopevně přesvědčeny, že ženy stříkají moč, a dokazují to snímky močového měchýře. Jiné studie ženský ejakulát zkoumaly v laboratoři a jsou přesvědčeny, že pochází ze Skeneho žlázek (též známých jako ženská prostata) ve vagíně. Kromě toho existují studie, které se domnívají, že oba tyto závěry jsou pravdivé a že představují dva naprosto jiné typy ejakulace. Je těžké rozhodnout, co je správně – a s dalšími výzkumy se možná dozvíme více –, ale důležité je se moc nezaobírat tím, co se děje: jste v ložnici, ne na hodině fyziologie. Pokud při orgasmu ejakulujete, nespekulujte nad tím a rozhodně kvůli tomu nebuďte v rozpacích.

Dr Adam Kay

Dr. Adam Kay vystudoval na lékaře v roce 2004 a od té doby pracuje výhradně v porodnictví a oblasti ženského zdraví a sexuálního zdraví. Je autorem bestselleru mezi lékařskými učebnicemi, Rapid Obstetrics and Gynaecology, a pro britský Cosmopolitan píše o záležitostech souvisejících se zdravím. Je také jedním z nejžádanějších britských dramaturgů televizních komedií.