Breadcrumbs

Sexy časy se mění...

SEXY ČASY SE MĚNÍ...

Ženské tělo – a to, co vás vzrušuje – se může v průběhu života měnit. Dokonce i z týdne na týden. Alix Fox, odbornice na vzdělávání v oblasti sexu, vysvětluje jak.

Ženské tělo – a to, co vás vzrušuje – se může v průběhu života měnit. Dokonce i z týdne na týden. Alix Fox, odbornice na vzdělávání v oblasti sexu, vysvětluje jak.

Nejste socha. Nejste z kamene. Vaše tělo je úžasná, fascinující, složitá, spletitá živoucí věc, která se celou dobu mění, roste a vyvíjí. To, jak se cítí a chová, ovlivňují miliony různých vzájemně na sebe působcích faktorů.

Dává pak smysl, že to, co vás vzrušuje, také není neměnné. To, co je vám v posteli příjemné nebo co vás přivede k orgasmu, se může v průběhu života, a dokonce i ze dne na den, měnit

Proto je důležité neustále experimentovat, zkoušet nové věci, uvědomovat si sebe sama a dívat se na učení nových věcí o svém těle a sexuální rozkoši jako na nekončící objevnou cestu.

Následující text popisuje některé z vlivů, které můžou ovlivnit sexuální potřeby a reakce žen a které je dobré mít na paměti, abyste věděly, jak vás můžou ovlivňovat.

Menstruační cyklus

Řada studií naznačuje, že se chuť na sex obvykle zvyšuje v období ovulace, kdy svého vrcholu dosahuje hormon estrogen. Největší hravost a zájem o sex tak můžete pociťovat v půli cyklu. Někdo říká, že v tuto dobu i snadněji dosahuje orgasmu, případně že jsou orgasmy silnější. Může být zajímavé si vést deník a každý den si zaznamenávat to, čeho si všímáte, a pochopit tak (a co nejvíce využít), jak se vaše tělo pravidelně mění.

Po ovulaci hladina estrogenu začne klesat. Estrogen má v těle hodně funkcí, například zvlhčuje vaginální tkáně, takže v této části cyklu si možná všimnete, že produkujete méně přirozených sekretů a že je vaše pochva sušší. Pro zvlhčení a lepší pohyb při sexu a sebeuspokojování může pomoct několik kapek lubrikantu, třeba Durex Play Feel.

Když se blíží menstruace, může vás od všech aktivit s hvězdičkou spolehlivě odradit PMS. Ale některé ženy zjistily, že to, jak jsou jejich genitálie a pánevní oblast těsně před menstruací zduřelé, je neskutečně vzrušuje: jsou „buclatější“ a závratně citlivé i k těm nejjemnějším dotekům.

Při menstruaci samotné může orgasmus zmírnit křeče. Při vyvrcholení tělo produkuje dvě látky pro dobrý pocit, endorfiny oxytocin a dopamin, což jsou přírodní látky proti bolesti. Během orgasmu taky dochází ke kontrakci dělohy, což může z těla vypudit krev a děložní výstelku rychleji, což potenciálně menstruaci o něco zkrátí. Šikovné!

Díky kondomům Durex jsou hrátky během menstruace méně špinavé a bezpečnější: riziko nákazy infekcí může být v tuto dobu vyšší, protože děložní čípek je otevřenější. Nezapomeňte tak mít u postele po ruce krabičku kondomů. A víte, že je můžete kromě penisů použít i na sexuální hračky? Nejen, že je čištění po skončení hrátek rychlejší, ale díky variantám, jako je Durex Intense, můžete své oblíbené hračce na baterie dodat nové vzrušující impulsy: kondomy jsou vroubkované, s výstupky a mají na povrchu stimulující gel, který vám navodí vzrušující směs pocitů mravenčení, zahřívání a ochlazování – natáhněte kondom na bzučící vibrátor a čeká vás ohromující zážitek několika smyslů!

Stres

Úzkost může velmi rychle vyvolat pocit, že se chcete zahrabat a schovat do peřin, ne se po nich divoce válet.

Když máte starosti a jste v napětí, váš nervový systém uvolňuje proud stresových hormonů, včetně adrenalinu a kortizolu, které mají vaše tělo připravit na nouzový boj nebo útěk před čímkoli, co vám působí starosti. Je to ochranný mechanismus, ale v moderním světě ne vždycky pomáhá tak, jak to matka příroda zamýšlela. A rozhodně způsobuje pokles libida: stresové hormony záměrně potlačují produkci pohlavních hormonů, protože si vaše tělo myslí, že je důležitější se zabývat „nebezpečím“ než rozmnožováním. Tyto hormony můžou taky zahýbat s vaším metabolismem, takže se budete cítit netečně a ospale.

Kromě těchto chemických účinků může stres mimořádně rozptylovat, takže může být těžké mít prázdnou hlavu pro milování a dostatečně se uvolnit na to, abyste si ho užili. Psychické napětí může vyvolat fyzické napětí i ztuhlé svaly, což může vést k bolestivé penetraci a tím i dalšímu prohloubení úzkosti.

Pokud se vám ale podaří příjemný smyslný zážitek, sex může přispět ke zmírnění stresu tak, že vyvolá uvolnění endorfinů, které zlepšují náladu. Zkuste se s partnerem projít na čerstvém vzduchu, podívejte se na televizní pořad, u kterého se zasmějete, dopřejte si navzájem masáž nebo si dejte společně horkou koupel, která vás před akcí uklidní.

Po třicítce

Věděly jste, že orgasmů vyvolaných stimulací bodu G, může být snadnější dosáhnout po třicítce? Kolem 30. roku věku začíná celková produkce estrogenu klesat, což má řadu účinků – ale jedním z nich je, že se stěny pochvy o něco ztenčí. Díky tomu může být oblast bodu G exponovanější, citlivější a snadněji stimulovatelná. Takže stárnutí má i výhody!

Těhotenství

Pokud vám to dovolí lékař, na postelových hrátkách v těhotenství není nic špatného. Zkušenosti žen s pocity během tohoto úžasného období změn se mohou dramaticky lišit: na jednu stranu jsou běžné ranní nevolnosti a bolesti, na druhou stranu hodně nastávajících maminek uvádí, že jim kvůli vzestupu hladiny hormonů extrémně stoupne chuť na sex. Kromě toho můžou plnější, citlivější prsa a lepší prokrvení genitálií vést k intenzivnějším smyslovým prožitkům.

Porod

Čerstvým maminkám se nedoporučuje pohlavní styk alespoň šest týdnů po porodu, ale doba, kterou každá žena potřebuje k zahojení, je hodně individuální. Záleží na tom, jak hladce porod proběhl a jestli to byl vaginální porod, nebo porod císařským řezem. Obavy z bolesti nebo toho, že to po porodu bude „dole vypadat a připadat jiné“, jsou naprosto běžné. Uklidnit může něžné prozkoumávání na vlastní pěst před opětovným zahájením partnerského sexu i to, když si uvědomíte, že jiné neznamená špatné. Strhané vaginální svaly můžou posílit Kegelovy cviky a zásadní jsou spousty lubrikantu, zvlášť při kojení, které snižuje hladinu estrogenu: vedlejším účinkem může být suchost.

A nezapomeňte – nejlepší mazání je komunikace! Toho, že sex bude partnerku po porodu bolet, se může bát i muž. Ukažte mu, co vám dělá dobře, aby se mohl vašemu potěšení věnovat bez obav.

Menopauza

Kvůli kulturním tabu v souvislosti s menopauzou pořád slýcháme jen negativní šuškandu o návalech horka, nespavosti a změnách nálad. Málokdy slyšíme rozhovory o tom, jak tato změna ovlivňuje sexuální stránku života.

Pravidelná sexuální aktivita může přitom mírnit řadu zdravotních problémů, kterým ženy po menopauze čelí, zvýšením proudění krve do pohlavních orgánů, posilováním svalů pánevního dna a udržováním pružnosti vaginálních tkání.

Hormonální terapie, dlouhodobě působící poševní zvlhčovadla a lubrikanty můžou působit proti problémům, jako je pokles přirozené elasticity a vlhkosti pochvy. A odpadnuvší problém menstruace má zjevné výhody! Pokud ale máte nového partnera a nenechali jste se oba testovat na pohlavně přenosné choroby, nezapomeňte používat kondomy jako Durex Invisible Extra Thin Extra Lubricated, i když už nehrozí těhotenství.

Léky

Různé léky můžou mít vedlejší účinky, které působí i v sexuální oblasti. Například některá antihistaminika můžou způsobovat větší suchost pochvy. Některá antidepresiva můžou ztížit vyvrcholení. A některé antikoncepční pilulky můžou (ironicky) snížit vaše libido a chtíč. Pokud máte jakékoli dotazy nebo obavy o to, jak může konkrétní medikace ovlivnit váš sexuální život, zeptejte se přímo lékaře. 

 

Alix Fox

Alix Fox je držitelkou několika novinářských ocenění, hlasatelkou a odbornicí na vzdělávání v oblasti sexu. Uvádí podcasty The Guardian Close Encounters (Blízká setkání), pravidelně se objevuje v show The Modern Mann, kde se zabývá erotickou agonií, a působí jako odbornice na sex a vztahy pro značku Durex. Alix přispívá do publikací, jako je Marie Claire, Glamour, Cosmo, LOOK, Time Out, Vogue, The Independent a mnoho dalších, a pravidelně spolupracuje s charitativní organizací Brook, která se zabývá sexuálním zdravím. Je horlivou zastánkyní otevřené a upřímné konverzace o sexu a domnívá se, že by každý měl mít přístup ke spolehlivým informacím, které ho přivedou k nejsvobodnějšímu, nejzdravějšímu a nejšťastnějšímu sexuálnímu já.