Breadcrumbs

VYVRCHOLENÍ? SPÍŠ VYVRCHOLHANÍ...

VYVRCHOLENÍ? SPÍŠ VYVRCHOLHANÍ...

Boříme mýty o orgasmu, sexu a potěšení

O sexu, masturbaci a orgasmech existuje spousta nedorozumění a dezinformací. Spousta z těchto mýtů může být škodlivá, protože lidé kvůli nim namísto vychutnávání úžasné rozkoše pociťují obavy a tlak.

Jiné vedou k tomu, že lidé nedbají opravdu výborných tipů a triků (nebo je odmítnou), které by jejich sexuální život mohly pozvednout z „Hmm, oukej“ na „Mmm, ou jé!“

V následujícím textu Alix Fox probere několik obecně zastávaných názorů a obav – a odkryje skutečnou pravdu, která za nimi stojí...

„KVŮLI KONDOMŮM JE PRO OBA TĚŽŠÍ SI UŽÍT SEX – GUMA TVOŘÍ BARIÉRU MEZI MILENCI“

Kondomy jsou často kritizovány za „snižování citlivosti“. Některé studie značky Durex ukázaly, že 65 % mužů a 85 % žen jsou přesvědčeno, že používání kondomu ztěžuje dosažení orgasmu.*

Technologický pokrok ale znamená, že moderní kondomy můžou být tak tenké, že máte skoro pocit, že „dole nic není.“ Neviditelné Durex kondomy jsou jedním z nejtenčích někdy vyvinula značky Durex. Jsou speciálně určeny k maximálnímu zvýšení citlivosti a současně poskytují vysokou úroveň bezpečnosti a ochrany. Dále existuje Durex Real Feel vyrobený z polyisoprenu: jemného pružného nelatexového materiálu nové generace, který je velmi účinný při přenosu tělesného tepla pro pocit kůže na kůži. Takže pokud mají kondomy ve vaší mysli špatnou pověst, je čas je upgradovat!

Ve skutečnosti můžou kondomy pocity zintenzivnit a přinést i další výhody. Vroubkované kondomy Durex Pleasure Me mají vroubkování a u kořene výstupky, které při penetraci díky své jedinečné poloze strhujícím způsobem třou proti klitorisu. Kondomy Durex Mutual Pleasure mají taky vroubkování na vnější straně, ale na vnitřní straně mají benzokainový lubrikant Performa, jemnou a bezpečnou znecitlivující látku, která muže přibrzdí, aby si oba partneři vychutnali sex déle. Výsledek? Žena dostane více stimulace + více času na to, aby při styku dosáhla orgasmu = vyšší šance ohromujících orgasmů!

A nové kondomy Durex Intense Orgasmic jsou doslova senzační. Mají vroubky a výstupky a vnější stranu potaženou speciální vrstvou stimulujícího gelu, který zvyšuje průtok krve do pohlavních orgánů a navozuje úchvatnou směs pocitů chlazení, zahřívání a mravenčení. Ženám mají pomoci dosáhnout vyvrcholení tím, že zlepší a zintenzivní fantastické pocity ze sexu. Kondomy Durex Intense Orgasmic mají do překážky potěšení daleko: sex může díky nim být slastnější, živější a lepší.

Díky kondomům je také sex v období menstruace čistější a bezpečnější – vzhledem k tomu, že je děložní čípek posazený níž a je otevřenější a náchylnější k infekcím, je důležité použít kondom. [ODKAZ NA ČLÁNEK 3] A samozřejmě – když víte, že jste oba chránění před nechtěným těhotenstvím a pohlavně přenosnými chorobami, můžete se víc soustředit na uvolnění a zábavu.

„MUŽSKÉ ORGASMY JSOU PRIMÁRNÍ, ŽENSKÉ ORGASMY JSOU SEKUNDÁRNÍ – V PRVNÍ ŘADĚ JDE V SEXU O JEHO POTĚŠENÍ; ORGASMUS ŽENY JE JENOM BONUS!“

V minulosti se orgasmus muže považoval za středobod sexu. Považovalo se za samozřejmost, že zatímco se očekává, že muž vyvrcholí vždycky, ženská část lidstva možná ne... nebo s největší pravděpodobností ne. Pokud se jí to povede, skvělé – ale zatímco jeho uspokojení je skoro synonymem této aktivity, její se považuje za občasný bonus. Předpokládalo se, že pohlavní styk končí, jakmile muž dosáhne vrcholu – i když je žena neuspokojená.

To není správné. A není to v pořádku. Ve skutečnosti to může být jeden z nejvíc devastujících sexuálních mýtů. Výzkum značky Durex zjistil, že víc než dvě třetiny žen nemají vždy při sexu orgasmus – a to se musí změnit.*   

V minulosti se na věc možná dívalo takto, protože mužská ejakulace je nezbytná pro rozmnožování, kdežto ženský orgasmus ne (i když některé evoluční teorie spekulují o tom, že svalové kontrakce, které má žena při vyvrcholení, pomáhají pohybu spermií do dělohy a dál do vejcovodu, kde se setkají s vajíčkem, takže by také mohly hrát roli v oplozování). Velkou roli v představách, že „sex je primárně o uspokojení muže, ne ženy“, určitě hrály i sexistické názory, že uspokojení ženy je méně důležité než uspokojení muže, které ve společnosti hluboce zakořenily. Ať už je důvod jakýkoli, je načase, aby se tato lež odebrala na věčnost.

Sexuální potěšení u ženy je ze 100 % stejně tak důležité jako u muže. Pokud ženě trvá dosažení orgasmu déle, pak potřebuje více času, aby měla možnost ho dosáhnout. Pokud žena k uvolnění stavidel potřebuje intenzivnější stimulaci, pak by měla mít intenzivnější stimulaci. Pokud jí k dosažení vrcholu nestačí jenom penetrace, pak by se sex neměl točit jenom kolem jeho přírazů! Sex je vždycky lepší, když si užijí oba partneři – a lepší, rovnocennější sex vede k lepším, rovnocennějším vztahům. Fantastický sex? #OrgasmsForAll!

„MUŽI SE ZAČNOU NUDIT NEBO SE URAZÍ, KDYŽ ŽENA NEVYVRCHOLÍ RYCHLE, TAKŽE POKUD ORGASMU NEMŮŽETE DOSÁHNOUT, PROSTĚ HO PŘEDSTÍREJTE“

Studie prokázaly, že pro dosažení orgasmu ženy obecně vyžadují delší stimulaci než muži: zatímco mužům obvykle vyvrcholení při sexu trvá kolem čtyř minut, ženám může trvat až 20 minut nebo i déle.** [ODKAZ NA ČLÁNEK 2] Řada žen bohužel není dost sebejistá na to, aby hrátky s partnerem nechaly pokračovat tak dlouho, aby i ony dosáhly orgasmu, nebo aby svému miláčkovi ukázaly, jaké techniky a dotyky na ně zabírají. Častěji mají pocit, že musí předstírat, že je všechno v pořádku, a orgasmus předstírají, aby polechtaly ego svého partnera.

Ale předstírané orgasmy všechno zacyklují: tento podvod může muže přesvědčit, že to, co dělá, dokonale funguje... což znamená, že to dělá pořád stejně... a nic se nezlepší.

Konstruktivnější je navrhnout, že společně zkusíte něco nového, co pravděpodobněji povede ke kýženému výsledku. A rozumný partner s vámi bude nadšeně experimentovat s čímkoli, co povede k blaženému nekontrolovatelnému třesení.

„Předstírání“ může být pozitivní v jednom případě.  Cílené zatínání pánevních svalů a napodobováním toho, jak se stahují při orgasmu, rychlejší dech nebo imitace dalších fyzických projevů orgasmu může spustit skutečný orgasmus, když už jste blízko. Ale dělejte to jen kvůli sobě, ne pro uspokojení někoho jiného.

„MUŽI NEPŘEDSTÍRAJÍ ORGASMY – STŘÍLEJÍ POKAŽDÉ, KDYŽ VYTÁHNOU ZBRAŇ“

Dalo by se předpokládat, že v pokušení předstírat vyvrcholení jsou jen ženy. Muži tuto potřebu nikdy nemají, protože jejich „sexploze“ je zaručená... je to tak? Ne podle studie Kansaské univerzity, která zjistila, že čtvrtina mužů někdy při sexu předstírala ejakulaci. [http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19707929]

Proč by muž ženě nalhával, že měl při milování orgasmus? Na začátek je nutno uvést, že vyvrcholení u muže ztěžuje pěkná řádka faktorů, například úzkost, vyčerpání, alkohol, antidepresiva nebo jiné léky. Řada mužů se ale bojí, že pokud neejakulují, partnerka se začne obviňovat, že není sexy nebo že je špatná v posteli. Takže aby partnerku neznepokojovali, chovají se, jako kdyby orgasmus měli.

Hodně mužů taky předstírá orgasmus, když mají strach, že sex trvá moc dlouho a partnerku bolí, nebo aby neztratili hvězdičku, když jsou moc unavení na to, aby v přirážení pokračovali, a chtějí sex rychle ukončit.

Co z toho plyne? Pro obě pohlaví může být sex stresující a vyvrcholení složité. Základem lepších zážitků v posteli pro všechny je upřímnost, empatie, jasná komunikace a neznepokojování se kvůli předjímaným sexuálním „cílům“.

„KEGELOVY CVIKY JSOU UŽITEČNÉ JENOM PRO MNOHEM STARŠÍ ŽENY NEBO PRO NOVOPEČENÉ MATKY“

Kegelovy cviky posilují PC sval neboli sval pánevního dna, který se táhne od stydké kosti po kostrč. Jeho úkolem je ovládat proud moči při močení a pomáhá se stabilitou středu těla a u žen při porodu.

Stejný sval se zatíná, když má žena orgasmus.

Kegelovy cviky zlepšují problémy s inkontinencí – například nechtěné úniky moči, když se zasmějete nebo zakašlete –, kterými ženy často trpí ve vysokém věku nebo po porodu. Posilování svalu pánevního dna a učení se, jak ho ovládat, může usnadnit a zintenzivnit orgasmus. Takže: Kegelovy cviky jsou „sexcvičením“ pro všechny ženy.

Cviky se provádí tak, že stáhnete vnitřní svaly, jako byste močila a chtěla zastavit proud moči. Nechte svaly stažené a napočítejte do tří. Uvolněte a zopakujte 10–20krát, třikrát denně. Jakmile svaly zesílí, zkuste je pokaždé nechat stažené delší dobu, postupně až deset sekund. Po přibližně třech týdnech byste si měla všimnout lahodného rozdílu v pocitu, který máte, když svaly stejným způsobem zatnete během masturbace nebo pohlavního styku.

* Průzkum Durex Invisible, 1 532 dospělých Britů ve věku 18–60 let, říjen 2015

**Průzkum s výběrem z několika odpovědí mezi 1 500 dospělými muži a ženami ve věku 16–64 let, kteří jsou sexuálně aktivní. Proveden v roce 2016 britskou agenturou pro spotřebitelský průzkum Ginger Comms.

**** Masters, William H.; Johnson, Virginia E.; Reproductive Biology Research Foundation (U.S.) (1966). Human Sexual Response. Little, Brown.

Alix Fox

Alix Fox is a multi award-winning journalist, broadcaster and sex educator. She fervently believes in open, honest conversation about sex, and thinks everyone should have access to dependable information to help them become their most liberated, healthy, happy sexual selves.