Breadcrumbs

Virus zika a sex

Co byste měli vědět o viru zika v souvislosti se sexem

Virus zika se šíří po světě a nyní je možné se jím nakazit pohlavním stykem.

Jedná se o onemocnění původně způsobované komáry. Nejčastějšími příznaky jsou vyrážka, horečka, bolest kloubů a zánět spojivek, které trvají několik dní až týden – ale o tom, že jste virem zika nakaženi, nemusíte vědět až 28 dnů.

Virus zika je obzvláště nebezpečný pro těhotné ženy, jelikož může jejich nenarozené dítě vystavit vážnému riziku mikrocefalie, což je těžká vrozená vada, kdy se rodí děti s malými hlavami. Nyní jsou k dipozici také informace, že se tento virus může šířit i pohlavním stykem.

Je virus zika sexuálně přenosnou infekcí?

Má se za to, že virus zika přenášejí hlavně komáři, ale nyní byl hlášen i přenos pohlavním stykem. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučilo, aby se těhotné ženy vystříhaly sexu nebo používaly kondom, pokud jejich partner byl v oblasti zasažené virem zika. Současně probíhá výzkum, abychom zjistili více informací o tom, jak se nemoc přenáší.

Ochrání mě používání kondomu před virem zika?

Odborníci se domnívají, že virus zika přenášejí hlavně komáři, takže prevence se zaměřuje především na snížení populace komárů a ochranu před štípnutím. Bylo ale hlášeno několik případů přenosu viru zika prostřednictvím sexu. CDC proto doporučuje, aby se těhotné ženy, jejichž partner byl v oblasti zasažené virem zika, chránily abstinencí nebo kondomem. Latexové kondomy, pokud se používají důsledně, jsou velmi účinnou překážkou nákazy sexuálně přenosnými infekcemi.

 

Nežiji v postižené oblasti. Hrozí mi nějaké riziko?

Za prvé si uvědomte, zda jste vy nebo váš partner nenavštívili některou postiženou oblast. Pokud jste se právě vrátili z cest, nemusíte ani vědět, že v sobě virus po štípnutí komárem máte, protože ve vás může žít až 28 dní bez jakýchkoli příznaků. Pokud jste v poslední době měli sex s někým, kdo předtím cestoval, i v tomto případě můžete být v ohrožení.

Takže dokud si nejste 100% jistí, že virus nemáte, chraňte sebe i ostatní. Pokud se chystáte na cesty, používejte kondom a chraňte se před komářím štípnutím.

Za druhé, a to je stejné jako v případě jakékoli jiné sexuálně přenosné infekce, když jste s novým partnerem, nemusíte mít úplné informace o jeho sexuálním zdraví. Chraňte se kondomem proti sexuálně přenosným infekcím obecně, ne pouze proti viru zika.

 

Konkrétní informace o viru zika najdete na webu CDC na adrese www.cdc.gov nebo na webu Světové zdravotnické organizace na adrese www.who.int.

Zdroje:

http://www.cdc.gov/zika/disease-qa.html
Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Zika virus (Virus zika). Transmission (Přenos). Dostupné na: http://www.cdc.gov/zika/transmission/index.html. Datum posledního přístupu: 4. února 2016.