Breadcrumbs

Sex a těhotenství

Fakta a mýlky

Sex v těhotenství je většinou považován za tabu – což je ale tak trochu ironie, vzhledem k tomu, jak k těhotenství dochází. Nicméně není důvod, proč by měl váš sexuální život těhotenstvím skončit. Tady jsou nejrozšířenější mýty:

  1. Během těhotenství nemůžete mít sex: Pokud se nepotýkáte se zdravotními problémy, můžete provozovat sex až do té chvíle, než vám praskne voda (jestliže ovšem chcete). Raději se poraďte se svým lékařem nebo porodní sestrou v případě, že se objeví krvácení nebo jiné zdravotní potíže, kvůli kterým byste se mohli vystavit nebezpečí, např. slabé děložní hrdlo. Raději se ujistit, než později litovat.

  2. Sex během těhotenství může dítěti uškodit: U normálního těhotenství sex zdraví dítětě neohrozí, dokonce ani misionářská poloha ne. Hlenová zátka ucpávající děložní hrdlo spolu s děložními svaly a plodovou blánou zajišťují bezpečí dítětě. I tak vám ale určité polohy mohou vyhovovat více a může se stát, že zběsilé bušení vašeho srdce po orgasmu přiměje dítě se hýbat víc než obvykle. Pokud krvácíte, jeden z vás se nakazil pohlavně přenosnou infekcí nebo se u vás vyskytl zdravotní problém, který byste měli probrat s vaším lékařem.

  3. Sex během těhotenství je bolestivý: Jestliže procházíte zdravým těhotenstvím, sex by neměl být bolestivý. Po orgasmu vás mohou trápit křeče nebo pro vás budou jisté polohy nepohodlné. Je lepší volit polohy, kdy může žena kontrolovat hloubku penetrace, poloha na koníčka je vhodná, takže se vyhýbejte pozicím s hlubokým pronikáním, např. poloze zezadu.

  4. Těhotenství odrazuje od sexu: Už si tolik nevěříte, protože se vaše tělo začíná měnit. Hází s vámi hormony nebo vás trápí ranní nevolnost (která nepřichází jen ráno, jak to má v názvu) a po tom všem vás může chuť na sex přejít, ale to rozhodně není jisté. Třeba právě během těhotenství zažijete ten nejlepší sex vašeho života. Některé ženy jsou vzrušené více než jindy. Některé jsou víc citlivější na dotek, jiné méně a u některých se to střídá. Naslouchejte svému tělu, zbytečně se nestresujte a dělejte to co se vám líbí. Pokud se sexu vzdáte, pořád můžete partnera uspokojit rukou nebo ústy, abyste nepřišli o intimní chvilky – a pamatujte, masturbace je možnost pro vás oba.
Není důvod, proč by měl váš sexuální život těhotenstvím skončit