Breadcrumbs

Sex a handicap

Uvedení nejčastějších stereotypů na pravou míru

Mnoho lidí dochází v otázce spojitosti sexu a handicapu k mylným závěrům, které jsou dalece vzdáleny skutečnosti. Jen proto, že někdo trpí fyzickým nebo duševním handicapem, neznamená to, že je v oblasti sexu v nevýhodě a je naprosto možné užívat si spokojeného sexuálního života bez ohledu na takové postižení. Zde je několik častých pověr.

  1. Handicapovaní lidé nejsou smyslní. Média zřídkakdy prezentují handicapované jako smyslné bytosti. Ve skutečnosti máme ale všichni stejnou schopnost cítit touhu. Nebojte se přiznat si vaše vlastní přání, a pokud potřebujete podporu, ten správný osobní asistent nebo opatrovatel vám ji určitě rád nabídne.

  2. Postižení lidé nemohou používat sexuální hračky: Existují hračky navržené tak, aby se daly používat u většiny typů handicapů. Mají například větší tlačítka, které je snadnější stisknout, delší držadla nebo dálkové ovládání.

  3. Postižení lidé nejsou sexy: I když mohou mít předsudky za následek, že je obtížnější s někým se seznámit, internet otevřel bohatou řadu možností, jak se spojit s ostatními lidmi. Pokud někoho odpuzuje vaše postižení, spíše než o vás to něco vypovída o něm a s takovým člověkem zjevně nemá cenu marnit čas.

  4. Postižení brání orgasmu: I když některé okolnosti mohou ejakulaci a dosažení vyvrcholení značně omezovat, stále existuje několik různých druhů orgasmu. Tantrický sex  může být výborným způsobem, jak prozkoumat váš potenciál pro dosažení orgasmu a může být stejně, ne-li více intenzivní než tradiční přístupy. Pokud trpíte omezenou vzrušivostí, silné vibrátory a elektrostimulující zařízení (hračky využívající spíše elektrických pulsů než vibrací) vám mohou rovněž pomoci.

  5. Pokud trpíte postižením, sex nemůže být spontánní: Některá postižení sice omezují určité sexuální praktiky, avšak ochota mluvit o tom, co je a co není možné, jen povede k spokojenějším sexuálním zážitkům. A předehra není vždy jen o tělu; užití barvitějšího slovníku nebo vzájemné sdílení vašich fantazií  může být extrémně sexy. A co je na tom nejlepší, dá se to dělat nejen osobně, ale také po telefonu nebo online.

  6. Invalidé jsou na sex příliš nevinní: Někteří lidé se domnívají, že mít sex s postiženým člověkem nemá daleko od zneužívání. Ve skutečnosti, pokud někdo má duševní kapacitu dospělého člověka, má take všechny předpoklady pro to, aby mohl dělat dospělá rozhodnutí. Pokud je sex bezpečný, ve zdravé míře a souhlasí s ním obě strany, není čeho se bát – snad jen předpojatých postojů společnosti.

Každý handicap je jiný, nicméně existuje celá řada podpůrných center, které vám mohou pomoci vyrovnat se se specifiky toho vašeho, když přijde řeč na sex. Nebojte se požádat o pomoc, přece jenom na potěšení ze sexu má právo každý.

Pokud někoho odpuzuje vaše postižení, vice než o vás to něco vypovída o něm.