Breadcrumbs

Osvoboďte se

Jak se vyrovnat se sexuální a citovou zátěží

Téměř  každý si se sebou nese nějaké břímě, ale ať už se v minulosti stalo cokoli, jste to vy, kdo má kontrolu nad svojí budoucností. Pokud se s takovou zátěží dokážete vyrovnat, spadne vám kámen ze srdce. Zde je seznam některých běžných problémů.

  1. Strach ze závazku: Možná jste získali negativní náhled na vztahy během dospívání, kdy jste zjistili, jak bolestivá láska dokáže být. Možná vám někdo zlomil srdce a vy jste si řekli, že za tu bolest to vlastně ani nestojí. Konec konců, proč se vázat, vždyť mnoho lidí je šťastných i single. Avšak pokud se bláznivě zamilujete jenom proto, abyste se stáhli zpět ihned, jakmile je vaše láska opětována nebo střídáte jednoho partnera za druhým bez jakéhokoli citového vkladu, může toto břímě ublížit nejenom vám, ale také ostatním. Na tento problém neexistuje žádná kouzelná odpověď, ale zpětné prozkoumání návyků z minulých vztahů a zjištění či vás činily štástnými vám může pomoci rozhodnout se, kterým směrem se dále vydat. Nikdy se nenuťte do vztahu, pokud cítíte, že na něj nejste připraveni, ale snažte se oddělit opravdové emoce od nabytých negativních návyků. Pokud nejste na lásku připravení, buďte vůči svému partnerovi upřímní. Nicméně pokud vám jde jen o čistě fyzický vztah, za žádných okolností nezapomínejte na bezpečnost.

  2. Pocity osamocení: Rozchody jsou dnes běžnou záležitostí a pouze jednou z mnoha věcí, které mohou vyústit v pocity osamocení. To může vést k přílišné závislosti ve vztazích a ironicky také k odhánění lidí, které milujete jen proto, abyste si dokázali, že vaše obavy mají pevný základ. Naučit se milovat sami sebe může být dobrým předpokladem pro budoucí šťastný a zdravý vztah.

  3. Vlastní sabotáž: Pokud jste přesvědčeni o tom, že si lásku nezasloužíte, je velmi jednoduché sabotovat vlastní život, protože si myslíte, že nemáte právo být šťastní. Spoléhání se na alkohol, drogy a zničující sex (např. s lidmi, kteří nemohou být nikdy vaši) může značit, že si nevážíte sami sebe. Partneři jsou často zrcadlem, ve kterém se zračí to, jak na sebe sami nahlížíme a sebenenávist tak může vést k negativním vztahům.

Břímě, které si neseme, může mít mnoho podob a není žádná ostuda vyhledat pomoc. Pokud to sami těžko zvládáte, může vám pomoci poradenství stejně jako chápající přátelé nebo rodina. Buďte k sobě upřímní, berte zodpovědnost za vaše opakované návyky (to neznamená, že nesete vinu za špatné věci, které se přihodily, nicméně to že se v nepříjemné situaci rozhodnete zůstat může být znakem toho, že si nevážíte sami sebe) a především se mějte rádi. Dělejte, co vás baví, starejte se o své tělo a sebeúctu a možná ona fráze, ´a žili spolu šťastně až do smrti´ nebude jen záležitostí pohádek.

Partneři jsou často zrcadlem, ve kterém se zračí to, jak na sebe sami nahlížíme, a sebenenávist tak může vést k negativním vztahům.