Breadcrumbs

Nenechávejte to pouze ne něm – antikoncepce pro ženy

Pokud se jedná o sex, tak ochrana není vůbec zbytečná a určitě jí nepodceňujte. Předcházíte tím nepříjemnostem jako jsou přenosné pohlavní choroby, případně neplánované těhotenství. A v neposlední řadě se tím chráníte oba navzájem. Průzkumy ukázaly, že 49 % lidí si myslí, že každý je sám zodpovědný za to, jestli používá antikoncepci. Dokonce každý pátý podle průzkumu očekává, že povinností muže je mít prezervativ[1].

Co je k dispozici?

Seznam možností antikoncepce je opravdu velice dlouhý a ať už se jedná o mužskou nebo ženskou ochranu, tak je vhodné si vybrat, co vám nejvíce vyhovuje. Asi nejběžnější a nejpopulárnější jsou kondomy (pro muže i ženy), pilulky nebo antikoncepční tělíska. Každé má své výhody a proto se případně nestyďte a poraďte se se svým odborným lékařem. Sex má být radostí, ale vždy je potřeba mít na paměti některá pravidla. Nespoléhejte vždy na to, že bude mít antikoncepci u sebe ten druhý.

Pro ženy

Pilulky

Pravděpodobně se jedná o nejběžnější antikoncepci. Antikoncepční pilulky, nebo také pilulky se už používají mnoho let a u žen mají velikou oblibu. Hlavní přínosem je jednoduchost. Pilulky se berou hormonálně a zamezují neplánovanému početí[2]. Je potřeba mít na mysli, že pilulky vám pracují s hormony a proto je vždy potřeba konzultace s vaším gynekologem. Pokud se rozhodnete pro některou novou metodu nebo druh antikoncepce. Popravdě se vás vždy nejspíše lékař zeptá, tak není potřeba se stydět. Existuje široká nabídka pilulek, nemusíte se tedy obávat, že byste si nenašla tu vhodnou pro vás. Nezapomínejte ovšem, že pilulky nezabrání různým pohlavně přenosným nemocím (STI), jako jsou například syfilis, chlamydie, atd. Proto ideální kombinací ochrany jsou pilulky a pánské kondomy.

 

Podkožní implantát

Jedná se relativně o novou metodu. Implantát se podobá tyčince, která se aplikuje pod kůži na ruce. Nemusíte se ale bát, že by to bylo vidět. Funkčnost je podobná jako u pilulek. Chrání vás proti neplánovanému těhotenství, ale neuchrání vás proti pohlavně přenosným nemocím. Ovšem velikou výhodou je, že je tato antikoncepce dlouhotrvající (3 - 6 let, podle druhu). Takže nemusíte každý den brát pilulku a pokud zapomenete, tak se nic nestane. Jediným záporem je, že musíte při aplikaci vynaložit větší finanční prostředky na začátku, které se vám, ale za ty roky bohatě vrátí.

 

Ženské kondomy

Dámské kondomy[3] pracují na stejném principu jako ty pánské. Jeden typický rozdíl je, že ten pánský je často vyroben z latexu a dámský je z polyuretanu. Polyuretan je o 40% pevnější než latex (klasické kondomy) a může být alternativou pro ty, kdo jsou na latex alergičtí. Tyto kondomy mají min. 95 % bezpečného použití a zabraňují jak těhotenství, tak i přenosu pohlavně přenosných nemocí. Všechny formy antikoncepce by měly být v rámci osobního rozhodnutí, ale je vhodné to vždy konzultovat s lékařem i s partnerem.

Vaše vlastní ochrana

Výběr kterou antikoncepci použijete je zcela na vás, ale nezapomínejte, že je dobré se umět i na toto téma pobavit s vašim partnerem. Nenechávejte ochranu pouze na jednom z partnerů. Má se jednat o společnou domluvu tak, aby váš prožitek ze sexu byl co nejlepší a vášnivý. Díky Durexu budou veškeré vaše intimní chvíle příjemným prožitkem. Žádná antikoncepce vám nezaručí zcela 100% ochranu, ale i přesto se nezapomínejte chránit. Lepší něco, než čelit plnou měrou rizikům z nemocí nebo nechtěné gravidity.

[1] reports.mintel.com/sinatra/oxygen/brochure/id=637671

[2] http://www.nhs.uk/conditions/contraception-guide/pages/how-effective-contraception.aspx

[3] http://www.nhs.uk/Conditions/contraception-guide/Pages/female-condoms.aspx