Breadcrumbs

Historie ženského orgasmu

HISTORIE ŽENSKÉHO ORGASMU

Dr Adam Kay

Vzhledem k tomu, že toto téma záhadně vypadlo z maturitních osnov, jsem si řekl, že vás provedu historií ženského orgasmu.

Středověk

Nebude překvapením, že na význam ženského orgasmu klademe mnohem větší důraz než řekněme před sto lety. Pokud bychom ale čas vrátili do středověku, viděli bychom, že na ženský orgasmus byl kladen mnohem větší důraz než ve viktoriánské době. Věřili (i když úplně nesprávně), že žena potřebuje orgasmus k otěhotnění – díky čemuž byli manželé mimořádně pozorní, aby jejich ženy vyvrcholily.

To mělo bohužel tragické následky – stalo se zákonem, že pokud žena otěhotněla z domnělého znásilnění, nemohla být ze zákona považovaná za znásilněnou, protože by při tomto aktu musela mít orgasmus. Ještě v roce 1814 učebnice Základy soudního lékařství od Samuela Farra uváděla, že „k početí nemůže dojít bez potěšení."

Viktoriánská éra

Viktoriánský lékař Pierre Briquet tvrdil, že čtvrtina žen trpí „hysterií“, mezi jejíž symptomy patří sexuální touha a „nadměrná vaginální lubrikace“. Lidé viktoriánské doby s potlačovanými pudy udělali z ženské sexuality nemoc. Běžně předepisovanou léčbou byla „masáž pánevní oblasti“, de facto použití předchůdců dnešních vibrátorů – „hysterie“ se léčila přivedením ženy k orgasmu. Tato zařízení byla ta nejméně sexy zařízení, jaká si lze představit; „manipulátor“ z roku 1891 byl poháněn parou a byl tak hlučný, že nebylo slyšet vlastního slova.

Jedna pozitivní věc, která z tohoto zpátečnického historického období vyplynula, bylo rozšíření vibrátorů z lékařských ambulancí do regálů supermarketů. Vibrátor byl čtvrtým domácím spotřebičem využívajícím elektřinu (po toustovači, fénu a varné konvici). Tyto vibrátory mizely z regálů, ale nikdy nebyly prodávány za skutečným účelem – obecně byly popisovány jako „masážní přístroje“ nebo „stimulátory krve“. 

20. století

Pořádný diskurz na téma ženské sexuality se objevil až ve 40. letech 20. století. Velkými bestsellery byly knihy Kinseyho zprávy s ikonickými průzkumy Alfreda Kinseyho, které mimo jiné odhalily, že téměř polovina žen dosáhla svého prvního orgasmu masturbací. O tomto tématu se konečně začalo otevřeně mluvit. Přesto Americké psychiatrické asociaci trvalo až do roku 1952, než opustila definici „hysterie“ po rozsáhlých změnách v chápání toho, že tyto takzvané symptomy jsou normální a zdravé.

První lékařský výzkum orgasmu proběhl v roce 1957, jakmile se oslabily sociální bariéry natolik, aby to pro vědce mohlo být považováno za přijatelnou oblast vědy. Průkopnické studie provedl výzkumný tým Masters a Johnson, kteří zkoumali, jak a proč ženy dosahují orgasmu, čímž připravili cestu tomu, co víme dnes.

Zbývající tabu ohledně ženské rozkoše rozbořila třetí vlna feminismu počátkem 90. let a toto téma se stávalo stále známějším v knihách, filmech, televizi a na jevišti – například ve hře Monology vagíny z roku 1996.

Současnost

O ženském orgasmu se stále mluví méně než o jeho mužském protějšku, pravděpodobně v důsledku stále příležitostně sexistické společnosti. O tomto tématu musíme mluvit všichni, muži i ženy – otevřeně a bez rozpaků –, aby ve veřejném vědomí dosáhlo stejného uznání. Koneckonců je starý jako civilizace sama – co by mělo být přirozenější?

Dr Adam Kay

Dr. Adam Kay vystudoval na lékaře v roce 2004 a od té doby pracuje výhradně v porodnictví a oblasti ženského zdraví a sexuálního zdraví. Je autorem bestselleru mezi lékařskými učebnicemi, Rapid Obstetrics and Gynaecology, a pro britský Cosmopolitan píše o záležitostech souvisejících se zdravím. Je také jedním z nejžádanějších britských dramaturgů televizních komedií.